Ekonomi

Engelli ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz seyahat desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan “Ücretsiz Seyahat Geliri Desteği Yönetmeliği”nde yapılan değişikliğe ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, engelli ve yaşlı vatandaşlara kişisel hareket alanlarının genişletilmesi ve hareketliliklerinin güçlendirilmesi amacıyla ücretsiz seyahat esası verildiği hatırlatıldı. Engelli ve yaşlı bireylerin kara, deniz, demiryolu, özel halk otobüsleri ve deniz ulaşımından yararlanmasını sağlayan ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında 2015 yılından bu yana 1 Milyar 662 milyon TL gelir tabanı ödemesi yapıldığı belirtildi. Şehir içi ücretsiz araçlar.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Serbest Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Esasına Dayalı Ödemenin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile özel kişi veya şirketlere şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı için, belediyeler tarafından yetkilendirilmiş ve özel deniz ulaşım araçları için ise işletmecilerine yapılmaktadır. Gelir matrahı ödemelerine 01.07.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 50 zam yapıldığı bildirildi.

1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren söz konusu Yönetmelikte ödeme kriterlerinin düzenlenmesine ilişkin yapılan değişiklikle; Kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel deniz ulaşım aracı için aylık ek ödeme tutarı 3375 lira olmak üzere 2250 lira, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2992,5 lira 4500 liradır. . Büyükşehir belediyesi olmayan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2250 lira esası 3375 liraya, şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1800 lira zamlandı. Büyükşehir belediyesi olmayan illerde ise 2700 liraya çıktı.

tekman-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu